Санның стандарт түрі
Санның стандарт түрі
7.1В Бүтін көрсеткішті дәреже
Мектеп: М. Ә. Сужиков атындағы №6 орта мектеп Мұғалім: Абдреймова Э. Б
Күні: 27.09.2018ж Сынып: 7 «Б»
Сабақ тақырыбы Санның стандарт түрі
Сабақтың түрі Жаңа тақырыпты меңгерту
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) 7.1.1.1
сандарды стандарт түрде жазу;
7.1.2.7
стандарт түрде жазылған сандарға арифметикалық амалдар қолдану;
7.1.2.8
стандарт түрде жазылған санның мәнді бөлігін және ретін табу;
7.1.2.9
стандарт түрде жазылған сандарды салыстыру;
7.1.2.10
шамаларды бір өлшем бірліктен екінші өлшем бірлікке айналдыру және оны стандарт түрде жазу;
7.1.2.11
шамалардың жуық мәндерін табу және оларды стандарт түрде жазу;
7.1.2.12
жуық шамалардың абсолюттік және салыстырмалы қателіктерін есептеу;
7.1.2.13 калькулятордың көмегімен жуықтап есептеулерді орындау;
Сабақ мақсаттары Санның стандарт түрі ұғымын, оның маңызды бөлігін және ретін білу,өте үлкен немесе өте кіші шамаларды жазу үшiн сандарды стандарт түрде жазудың қажеттiлігiн түсiну.
Бағалау критерийлері санның стандарт түріұғымын, оның маңызды бөлігін және ретін біледі;
стандарт түрде жазылған сандарды салыстыру жолын табады; стандарт түрде жазылған сандарды салыстыру жолын есеп шығаруда қолданады.
Тілдік мақсаттар
Оқушылар:
- дәреженің қасиеттерін ауызша және жазбаша түсіндіреді;
Бөлім бойынша лексика және терминология
- дәреженің негізі;
- дәреже көрсеткіші;
- натурал көрсеткішті дәреже;
- бүтін көрсеткіштідәреже;
- дәрежеге шығару;
- көбейтіндінің дәрежесі;
- бөліндінің дәрежесі;
- дәрежелердің көбейтіндісі;
- дәрежелердің бөліндісі;
- дәрежені дәрежеге шығару;
- санның стандарт түрі;
- стандарт түрде жазылған санның мәнді бөлігі мен реті;
- заңдылық, тізбек, тізбектің элементі.
Диалогқа/жазылымғақажеттітіркестер
- бірнеше бірдей сандардың көбейтіндісі;
- ... дәреже түрінде жазыңыз;
- негізі сақталып, дәреже көрсеткіштері қосылады (азайтылады);
- негізі сақталып, дәреже көрсеткіштері көбейтіледі;
- теріс санды жұп көрсеткішті дәрежеге шығарғанда ...;
- теріс санды тақ көрсеткішті дәрежеге шығарғанда ...;
- негізі ... болатын дәреже түрін келтіріңіз;
- санды стандарт түрде жазыңыз;
Құндылықтарды дарыту Тапсырмаларды жұпта (топта) орындау арқылы ынтымақтастық құндылықтарды қалыптастыру;
Пәнаралық байланыс Мәтін есептерді шығару барысында оқушылар физикилық және химиялық процесстермен байланысты үдерістермен танысады
Бастапқы білім Натурал көрсеткішті дәреже
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі
(2минут) 1) оқушылар мен сәлемдесу,зейінін сабаққа шоғырландыру, түгелдеу;
2) сабақ тақырыбын, мақсатын және жоспарын хабарлау ; Презентация
Сабақтың ортасы
Үй жұмысын тексеру
(5 минут) 4)мұғалім үй жұмысының шешу жолын көрсетеді, оқушылар өз жұмыстарын жасыл қаламмен тексереді. Алгебра,7. Автор: Шыныбеков А.Н.
Жаңа тақырыпты меңгеру кезеңі (15мин) 5) Мұғалім оқушылармен оқыту мақсаттары мен бағалау критерийлерін талқылайды.
6) «Подсчет звезд» - 2 мин фильмін бірге қарап, экранда болған сандарды атауды сұрайды. Өте үлкен немесе өте кішкентай сандардың мысалын айтуды сұрайды.
Мысалы:
Казахстанның жер аумағы - 2,7 млн. км2
Халық саны- 17 853 200 адам
Жердің массасы былай жазылады: т, алтемірдің бір атомның массасы г
Стандарт түріндегі жазылған санның анықтамасы енгізіледі, анықтама дәптерге жазылады.
Өте үлкен немесе өте кіші шамаларды жазу үшiн сандарды стандарт түрде жазудың қажеттiлігiн түсiндіріледі. презентация
қосымша 1
https://www.youtube.com/watch?v=PzXvVRTV7Io
Жаңа материалды бекіту
Жұптық жұмыс(15 мин) 6) Оқушылар жұптара бөлініп, төмендегі жаттығуды орындайды. Аяқтағанда бір-бірін тексереді
№ Сан Санның стандарт түрі Стандарт түрінде жазылған санның маңызды бөлігі Стандарт
Түрінде Жазылған санның реті
1 2 300
2 6,05·102 6,05
3 0,0035 –3
4 35 000 3,5
5 6,7·105 5
6 8,95 6
7 1,5·10–5
Стандарт түрде дұрыс жазылған санның әріпін таңда:
«нано»-10-9 миллиардтан бір
(грек т. көне грек νᾶνος, nanos — ергежейлі)
з) Өздік жұмыс.
Оқушылар жеке жұмыс жасайды. Керек жағдайда мұғалім оқушыларға көмек көрсетеді. Орындалған жұмысты мұғалім бағалап, рекомендация береді.
1) Стандарт түрге келтіріңіз:
а) 350; б) 72000 ;
в) 0,026, г) 0, 00000905.
2) Стандарт түрге келтіріңіз:
а) сутегінің массасы
0, 000 000 000 000 000 000 000 02662 г;
б) су молекуласының диаметрі
0,000 000 03 см;
Өздік жұмысты толығымен қатесіз орындаған оқушыларға қосымша тапсырма беріледі. Қосымша
Сабақтың соңы Қорытындылау (3 мин)
з) Рефлексия.
Мұғалім оқушыларды төмендегі сұрақтарға жауап беруін сұрайды
• Бүгін мен … білдім
• Меніңше, …
• Маған қызық болғаны-
• Менің бұл жайлы ойым …
• … жайлы тағы тыңдағым келеді
• Жұмыс маған … көмектесті
• … шабытым оянды…
и) Мұғалім сабақты қорытындылайды
Үйге: теориялық материалды оқу, №3,4 тапсырмаларды орындау