Геометриядан қысқы мерзімді жоспарлар - 8 сынып (ҚМЖ)
№ 1 сабақ
|
Тақырыбы: Қайталау сабақтары. Геометрияға бастама |
|
|||||||||
|
Мақсат: |
|
|||||||||
|
|
Жаңа білім |
7-сыныпта өткен тақырыптарды есіне түсіреді. Кесінді нүктелердің жиынтығынан құралғандығын тұжырымдайды. Сәуленің қаншама нүктелердің жиынтығынан құралғандығын біледі. |
|
|||||||
|
Жаңа түсінік |
Вертикаль, сыбайлас бұрыштардың қандай болатындығына мысал келтіреді. Вертикаль, сыбайлас бұрыштардың ең көп дегенде қанша градусқа тең екендігін болжайды. |
|
||||||||
|
|
Қолданым әрекеті |
Екі түрлі жазықтықта жатқан фигуралардың тең болып, болмауының сырын ашады. Вертикаль бұрыштар мен сыбайлас бұрыштарының арасындағы байланысты анықтайды. |
|
|||||||
|
Талдау әрекеті |
Берілген теореманың кері теоремасының бар екендігін қорытып шығарады. |
|
||||||||
|
Шығармашылық әрекет |
Өздері қалаған бір теоремаға кері теорема жазады |
|
||||||||
|
|
Бағамдау әрекеті |
Геометрия ғылымындағы нүктенің, түзудің және жазықтықтың өзара байланысын анықтайды. Терминдердің дұрыс түсіндірмесін береді. |
|
|||||||
|
Сабақ құрылымы: |
|
|||||||||
|
|
І. Ақпарат алмасу (14 мин.). ІІ. Алғашқы бекіту (4 мин.). ІІІ. Құзырлылық қалыптастыру (16 мин.). ІV. Шығармашылық қалыптастыру (8 мин.). V. Бағамдау - бағалау (3 мин.). |
|
||||||||
|
Сабақ типі: фронтальді, жұптық |
|
|||||||||
|
Оқыту әдісі: репродуктивті, ішінара ізденушілік. |
|
|||||||||
|
Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі: |
|
|||||||||
|
|
Оқушыға жол сілтеу, бағыт беру және оқушының индивидуалдық қасиеттерін дамыту. |
|
||||||||
|
Негізгі ұғымдар мен терминдер: |
|
|||||||||
|
Оқушыда дағды қалыптастыру: |
|
|||||||||
|
|
Тақырып бойынша әртүрлі ерекше сұрақтарды шешу, белгілеген мақсатқа қол жеткізу, өзін-өзі дамыту, топпен жұмыс істеу және топ жұмысының нәтижесін көру, өз ойын сынып алдында қорғай білу, өзгелердің жауабын көңіл бөліп оларды талдау. |
|
||||||||
|
Ақпарат көздері: |
|
|||||||||
|
|
1. Қайдасов, Ж., Досмағанбетова, Г., Абдиева, А. Геометрия 7 сынып оқулығы. Алматы «Мектеп», 2012. 2. Жаров, В.А., Марголите П.С., Скопец, З.А. Геометрия бойынша Сұрақтар мен Тапсырмалар. Москва, Просвещение, 1965. 3. Вертикаль бұрыштар. Онлайн сурет. http://www.fxyz.ru/ 4. Жазықтықтың анықтамасы. Онлайн информация. http://kk.wikipedia.org/wiki/ |
|
||||||||
|
Оқушы жетістігін бағалау: Оқушыға сабақ блоктарының деңгейлік тапсырмаларын уақытылы орындауы, топтық жұмысқа қатысуы мен үй жұмысын |
|
|||||||||
|
|
орындауына байланысты баға қойылады. |
|
||||||||
|
Үй тапсырмасы: |
|
|||||||||
|
|
Сыбайлас бұрыштардың біреуі екіншісіне қарағанда 8 есе кіші. Сыбайлас бұрыштардың үлкенін табыңыз. |
|
||||||||
Тақырып жоспары:
- Нүкте, түзу, сәуле, кесінді және жазықтықты қайталау
- Фигуралардың теңдігі
- Геометрия аксиомалары
- Теорема
- Сыбайлас және вертикаль бұрыштар және олардың қасиеттері
№ 2 сабақ
Тақырыбы: Үшбұрышты қайталау. |
||
Мақсат: |
||
|
Жаңа білім |
7-сыныпта өткен үшбұрыштардың теңдік қасиеттерін есіне түсіреді. Үш қабырғасы тең үшбұрыштың, тең бүйірлі үшбұрыш болып, болмауын анықтайды. Катет пен гипотенузаны салыстыруды есіне түсіреді. |
Жаңа түсінік |
Екі тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштары тең болса, олардың тең үшбұрыштар болып, болмауын айырып таниды. Үшбұрыштардың бұрыштарының қандай градусқа тең бола алатындығын түсінеді. |
|
|
Қолданым әрекеті |
Үшбұрыштың қабырғаларын берілген бір бұрышы мен қабырғасын қолдану арқылы есептеп шығарады. Үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы байланысын анықтайды. |
Талдау әрекеті |
Тең қабырғалы үшбұрыш пен тең бүйірлі үшбұрыштың теңдік белгілерінің байланысын анықтайды |
|
Шығармашылық әрекет |
Үшбұрыштардың ішкі бұрыштары туралы теореманы қайта қарайды. |
|
|
Бағамдау әрекеті |
Үшбұрыштардың теңдік белгілерін ерекшелейді. Теңбүйірлі үшбұрыштардың түсіндірмесін береді. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарын есептейді. |
Геометриядан 8 сыныпқа арналған қысқы мерзімді жоспарларды (ҚМЖ) ТЕГІН жүктеп алу:
Файлды онлайн қарап алу: 8-syn-geometrija-mzh.docx